Boje za staklo su su jedan od onih proizvoda na suvremenom tržištu hobi materijala uz pomoć kog svatko od nas može ispoljiti svoju kreativnost. Za slikanje na staklu možete upotrjebiti uobičajene akrilne boje, jer su one primjenljive na svaku površinu. Za još bolji i postojaniji efekt, na raspolaganju su vam boje izrađene baš za ovu sebi svojstvenu površinu. Možete dati novi sjaj starim vazama i tanjurima, dati lični pečat vinskim čašama koje ćete darovati nekome, ili od obične skromne tegle izraditi još jedan ukras.
Boje za staklo dolaze u različitim varijantama i pakiranjima. Mogu se primjenjivati na različite načine. Ono što je nužno znati je da njihovu postojanost na površini u većini slučajeva osigurava - pečenje. Veoma je bitno uzeti u obzir da li proizvod koji planirate da ukrasite može da stane u pećnicu ili mikrovalnu. Također, pri odabiru marke i varijante, konsultirajte upute za boje. Vidjet ćete koliko je nužno da se predmet peče u pećnici i na koliko stupnjeva, kako biste mogli normalno da ga perete ručno ili u stroju za pranje posuđa. Ako se radi o predmetu koji ne može da stane ili da se prenese u perilicu, možete fiksirati svoje crteže uz pomoć sušila za kosu.
Priprema površine i tipovi boja
Dakako, na tržištu ćete naći različite tipove boja. Jedna od osnovnih razlika je da li se radi o transparentnoj ili netransparentnoj boji i ova razlika može biti veoma značajna za vas pri odabiru boja. Nije samo stvar u nijansi, već da li će se boja, kada je primjenite na staklu, proziriti (najčešće su nijanse ovih boja obilježene kao transparent) ili ne (obilježene su rečju opaque). Kada se odlučite za željeni vizuelni efekt, važno je znati još nešto. Ukoliko želite da nijansa bude jača, možete primjeniti još jedan sloj, 20 minuta do 1 čas pošto se prvi osuši. Ovo važi za oba tipa boja, s tim da kod transparentnih, u slučaju dodatih slojeva, smanjujete efekt transparentnosti. Da biste bolje vidjeli svoje poteze, u unutrašnjost predmeta koji bojite, stavite komad papira ili maramicu.
Što se same površine tiče, nužno je da ona bude čista i da na njoj ne bude nikakvih čestica, vidljivih ili nevidljivih, kako biste bili sigurni da će se boja primiti baš tamo gdje ju vi želite. Operite predmet koji dekorirate mlakom vodom i deterdžentom. Prije nekih boja poželjno je, a ponekad i nužno, očistiti površinu alkoholom. I ovdje se konsultirajte sa uputama na pakiranju. Bilo da koristite alkohol ili deterdžent, nužno je da površina bude sasvim suha. To možete postići papirnim ubrusima ili pamučnim krpama.
Odabir kistova i način primjene
Što se kistova tiče, možete se odlučiti i za sintetička vlakna i za prirodna vlakna, efekt je gotovo isti. Ako slikate prirodnim vlaknima, crteži djeluju mekše, ali imajte u vidu i to da su kistovi sa sintetičkim vlaknima uvijek jefitiniji. Što se oblika tiče, odaberite onaj koji odgovara vašoj zamisli, a najsigurniji ste sa okruglim kistovima srednje debljine. Ako niste toliko vješti u slikanju, predlošci koje možete ispuniti uz pomoć spužvastih kistova su idealno rješenje.
Za lakše slikanje, možete prvo iscrtati konture buduće slike. Tu možete upotrijebiti permanentni marker koji se neće vidjeti kada preko njega pređete bojama za staklo. Možete se odlučiti i za neku od specijalnih kontura koje su poput olovke. One će se vidjeti i dat će vašem dekoriranom predmetu poseban efekt. Vama će olakšati slikanje, jer bit će dovoljno da popunite unutrašnjost bojom. Isto možete ubotrijebiti i markere za staklo, samo za konture, ali njima možete uraditi i cio crtež na staklu. Nužno je da boje za staklo nikako ne mješate sa vodom. Budite brižljivi i pri radu s kistom da na njemu nije ostalo nešto vode poslije pranja, budući da to može dosta ugroziti prijanjanje vaših boja na staklo.
Prije uporabe veoma dobro protresite pakiranje boje, a budite spremni ponekad i da ih promješate dok radite. Ukoliko pogriješite pri radu, ili vam se konačan rezultat ne dopada, boju možete veoma lako skinuti. Ostavite predmet u mlakoj vodi pomješanoj sa deterdžentom preko noći i već sutra možete početi iznova.