Ovo su neke od prvih stvari koje će vas naučiti kada odete u slikarsku školu ili radionicu jer - bez alata nema zanata. Prvi savjet je da moramo čuvati kistove - najsitniji i najbitniji dio pribora.
Ne ostavljaj kistove u vodi
Dlaka kistova je pričvršćena ljepilom i pritiskom, obično ima drvenu lakiranu dršku i metalni držač dlake. Ni ljepilu, ni metalu, a ni drvetu ne prija duže stajanje u vodi. Pa ako vaš kist provede nekoliko sati potopljen u vodu lak sa drške če se oljuštiti, ljepilo popustiti i dlačice početi ispadati, a metal možda zahrđati. Isto vrijedi i za terpentin, s tim da je on otapalo pa će šteta nastati u puno kraćem vremenu. Ako iz nekog razloga ostavljate kistove u vodi ili terpentinu, neka bude potopljena samo dlaka, do metalnog dijela.
Nikada ne ostavljaj kistove neoprane
Donekle je u redu da se boja na kist osuši nakon slikanja temperama ili akvarel bojama. Ali ako se uljana ili akrilna boja osuše na kist možete ga odmah baciti jer više nećete moći ga oprati. Naš savjet je da kada nemate vremena da kistove detaljno perete, bar uklonite boju s njih krpom, a onda ih zamotajte u foliju. Tako mogu ostati par sati, do prve prilike za pranje. Istina, postoje načini za otapanje osušene boje, ali kist nikada ne može biti onaj stari nakon takvog tretiranja.
Nemoj prati kistove vrućom vodom
Budite vredni, perite kistove odmah nakon slikanja, ali nikada vrućom vodom. Razlog za to je opet ljepilo koje će pod vrućom vodom omekšati i popustiti. Ne želite dlačice koje ispadaju svuda po slici. Koristite mlaku vodu i sapun (prethodno terpentin ako su u pitanju uljane boje).
Nemoj ih nakon pranja sušiti okrenute na gore
Razlog? Voda koja se nalazi u vrhu kistove počet će da se sliva u metalni dio i ka drvenoj dršci. Znate već da to ni jednom djelu kistove neće prijati. Najbolje je iscediti vodu iz dlake koliko je moguće, a onda položite kist na krpu ili ubrus i tako u vodoravnom položaju ostavite da se suši. Ili koristite neki od držača za kistove.
Nemoj ih čuvati okrenute na dole
Kada su kistove oprane i suhe treba ih odložiti do sljedeće uporabe. Ali ne bilo kako! Možete ih čuvati u vodoravnom položaju ili u posudama (kako obično to radimo), ali nikada tako da je dlaka kistove okrenuta na dole, već vrh kistove uvijek okrenite na gore. Ako bi kist bio oslonjen dlakom o dno posude, pritisak na dlaku bi je trajno deformirao, pogotovo ako govorimo o finim prirodnim kistovima. Ovako ćete imati i bolji pregled i lakše pronaći kist za kojim tragate.